Prowadzisz biznes w branży dla zwierząt i zastanawiasz się, co wrzucać na swoje media społecznościowe? W tym wpisie znajdziesz pomysły na posty, które wdrożysz od ręki na swoim Facebooku lub Instagramie.
RODZAJE POSTÓW
Żeby nasze działania w mediach społecznościowych były skuteczne, warto wcześniej zaplanować sobie co i kiedy będziemy na nie dodawać. Jak przygotować harmonogram wpisów, aby nie zanudzić odbiorców_czyń? Poznaj cztery rodzaje postów, które spełniają różne cele!
Posty angażujące
To wszystkie wpisy (niezależnie od formatu – może to być wideo, karuzela na Instagramie czy zwykły tekst ze zdjęciem na Facebooku), które mają za zadanie wywołać u odbiorcy_czyni określoną interakcję z naszym postem. Możemy zachęcić ich m.in. do:
- Polubienia/zostawienia reakcji.
- Skomentowania.
- Udostępnienia.
- Zapisania posta na później.
- Przejścia na stronę WWW.
Dzięki temu algorytm może polecać nasze treści dalej (bo wzbudzają one zainteresowanie) oraz możemy jeszcze lepiej poznawać osoby, które nas obserwują.
Pomysły na posty, które możesz wykorzystać, prowadząc biznes w branży dla zwierząt:
- Daj pod postem like, jeśli wolisz psy, a serduszko, jeśli kochasz koty!
- Dziś obchodzimy Dzień Miłośników Zwierząt! Zostaw serduszko pod postem dla wszystkich zwierzaków.
- Sprawdź nasze trzy propozycje najlepszych książek! (post np. w formie trzech grafik z tytułami). A Ty? Gdybyś mógł polecić tylko jedną, jaka by to była?
- Podziel się ze swoim znajomym tą wiedzą – udostępnij post.
- Dokończ zdanie: Najbardziej w swoim psie kocham…
- Porozmawiajmy na temat… Pies na wakacjach!
- Zamień jedno słowo w tytule Twojej ulubionego filmu na „pies” lub „kot”.
Posty edukacyjne
Posty edukacyjne to wszystkie treści, w których edukujesz swoich odbiorców_czynie. Przekazuj im wiedzę w przystępny sposób. Pamiętaj o paru, głównych zasadach:
- Tłumacz od podstaw, nie wychodź z założenia, że „to pewnie wie już każdy”.
- Pisz lub mów prostym językiem.
- Tłumacz fachową terminologię.
- Wybieraj krótkie formaty – tekst przenoś na grafiki, nagrywaj wideo.
Nie zawsze musisz tworzyć wartościowe i edukacyjne treści! Możesz udostępniać ciekawe artykuły i dodawać do nich swój krótki komentarz lub polecać treści innych twórców_czyń – na pewno to docenią.
Posty edukacyjne pokazują to, jaką masz wiedzę, w jaki sposób ją przekazujesz i budują wizerunek eksperta_ki.
Pomysły na posty, które możesz wykorzystać, prowadząc biznes w branży dla zwierząt:
- 10 sposobów na… [ciekawe zabawy z psem, naukę chodzenia przy nodze].
- [rasa psa/kota] – to musisz o niej wiedzieć!
- Jak samodzielnie… [obciąć psu pazury?]
- Wypadająca sierść [inny problem] – czy/jak można sobie z nią poradzić?
- x pomysłów na zabawę z kotem/psem.
- x komend, które będą idealne do nauki na start.
Posty rozrywkowe
Posty rozrywkowe to wszystko to, co niesie rozrywkę. Mogą to być np. memy, rysunki, komiksy, śmieszne lub słodkie filmiki nawiązujące do Twojej branży (np. z psami lub kotami). Wszystko to, co rozluźni odbiorcę_czynie i wprawi go w dobry humor!
Pomysły na posty, które możesz wykorzystać, prowadząc biznes w branży dla zwierząt:
- Wykorzystanie świąt nietypowych związanych z Twoją branżą. Możesz je sprawdzić np. tutaj: Kalendarz świąt nietypowych.
- Memy.
- Słodkie filmiki – znajdziesz je np. w reelsach lub na Tik-Toku.
- Zdjęcia ze śmiesznymi opisami. Np. zabawa: „jak podpisałbyś to zdjęcie jednym słowem?”
Celem takich wpisów jest przybliżenie się do odbiorców_czyń i pokazanie naszej naturalnej twarzy, a nie tylko zawodowego oblicza.
Posty informacyjne
Posty informacyjne zazwyczaj będą dotyczyły Twojego biznesu. Wykorzystaj je do informowania o aktualnych usługach lub przypominaniu o promocji czy rabacie. Dobrym pomysłem jest też pokazywanie, jak pracujesz, jakie produkty wykorzystujesz i co nowego można u Ciebie znaleźć.
Najlepiej stwórz do tego grafikę, na której zawrzesz najważniejsze informacje. Musi być ona przejrzysta i przyciągająca wzrok.
Jak mieszać ze sobą treści?
Aby nasze media społecznościowe dobrze działały najlepiej mieszać ze sobą wszystkie rodzaje postów. To, który z nich będzie wiódł prym, zależy już tylko od Ciebie, Twojego wizerunku i celu. Jeśli jesteś behawiorystą_ką i zależy Ci na pozyskiwaniu nowych klientów, bez wątpienia sprawdzą się u Ciebie dobrej jakości treści edukacyjne. Kiedy prowadzisz Instagrama swojego psa i chcesz, żeby został on psim influencerem, wartościowa będzie rozrywka.
Chcesz poznać więcej wskazówek na temat biznesu i marketingu w tej branży? Buduj z nami społeczność na Instagramie oraz Facebooku.