Budowanie wizerunku, czyli co ja mam tam publikować?
Instagram z założenia nie jest skomplikowanym medium. Wrzucamy zdjęcia, dodajemy opisy, możemy korzystać również z instastory – relacji, które znikają po 24 godzinach od dodania. Wiemy, co możemy wrzucać, ale jak to robić, aby nasze działania były skuteczne? Na pewno musimy pamiętać o jednej, głównej zasadzie: | Media społecznościowe nie są od sprzedaży i wychwalania Twojej firmy. Informacje o usługach, specjalistach_kach, kadrze i ukończonych szkoleniach nie powinny być jedynym tematem, na jaki się zdecydujesz. Instagram dla lekarza weterynarii, groomera, behawiorysty i wszystkich, którzy zajmują się branżą dla zwierząt, może być narzędziem do przekazywania wiedzy i dostarczania rozrywki.O czym w takim razie pisać w postach na Instagramie?
-
Edukacja. Ucz o swojej profesji! Pokazuj jak trenować z psem, samodzielnie obcinać pazury, podcinać włosy przy ogonie i chronić zwierzęta przed kleszczami. Darmowa, rzetelna wiedza to świetny sposób na rozwój kont społecznościowych.
-
Rozrywka. Słodkie pieski, kotki, jeżyki i świnki morskie to coś, co zawsze dobrze się wyklika. W Twojej pracy ich nie brakuje, prawda?
Backstage pracy jest na wagę złota
Ludzie w internecie często przywiązują się do danej osoby (np. influencerki), a nie do konkretnego profilu/firmy/konta. Z tego powodu tak potężna jest siła marek osobistych. Oczywiście nie musisz wyznaczać osoby, która będzie pokazywać twarz i działać jako przedstawieciel_ka firmy. Nawet bez mówienia do kamery masz wiele możliwości, żeby zbudować prawdziwą relację z odbiorcami_czynami. Jedną z nich jest pokazywanie Twojej pracy od zaplecza, czyli tzw. backstage. Poniżej znajdziesz pytania pomocnicze. Przeczytaj je, odpowiedz i na ich podstawie zastanów się, co może zainteresować Twoich followersów.
-
Jak wygląda moje przygotowanie do pracy? Co dzieje się chwilę przed przyjęciem klienta_ki?
-
Czy wykonuję jakieś rzeczy cyklicznie? Porządkuję dokumentacje, sprawdzam daty ważności produktów, robię zamówienia?
-
Czy prywatnie również zajmuję się zwierzętami? Mam psa, kota?
-
Czy współpracuję/koleguję się z innymi osobami z branży? Co wspólnie tworzymy?
-
Co się dzieje PO wizycie klienta_ki?
-
Jak się szkolę, uczę, dokształcam? Jakie mam wspomnienia ze studiów, praktyk, poprzednich prac?
Instastory — czy to takie ważne?
Często na samym początku działań w internecie skupiamy się tylko na jednym formacie, który znamy i jest dla nas najprzystępniejszy. Jest to dobra taktyka, bo od czegoś trzeba zacząć! Twórcy_czynie do instastory często podchodzą z doskoku. Udostępnią jednego posta, ewentualnie zadadzą jakieś pytanie, czy zrobią ankietę. Instastory to miejsce, w którym możemy nawiązać relację z naszym odbiorcą_czynią. W Polsce jeszcze mało osób wykorzystuje jego pełny potencjał. Ty możesz to zrobić i dzięki temu zyskać przewagę nad innymi profilami o podobnej tematyce. Co wrzucać na instastory? Możesz:
-
Dokumentować dzień. Pokazywać jak jedziesz do pracy, dodawać zdjęcia swoich psich i kocich klientów, pytać innych, jak im mija dzień.
-
Angażować swoją społeczność. Zadawać im pytania, tworzyć ankiety, quizy edukacyjne ( naklejki na instastory).
-
Rozwijać kwestie, które poruszasz w postach.
Gotowe scenariusze na instastory
Potrzebujesz konkretnego planu co wstawiać na instastory? Stworzyliśmy dla Ciebie krótki harmonogram działań, dzięki któremu zaplanujesz swój tydzień z wyprzedzeniem.Pamiętaj, że to nadal tylko plan, który musisz dopasować pod swoje możliwości. Codziennie:
-
Witaj się i żegnaj (wideo/zdjęcie/plansza).
-
Dokumentuj swój dzień (przebitki z pracy, aktualne przemyślenia).
Poniedziałek
A gdyby już tak na początku tygodnia pobudzić odbiorców_czynie do interakcji z naszym profilem? Jeśli masz już jakąś (nawet małą!) widownię, dobrym pomysłem będzie cykliczne q&a. Dodaj na story naklejkę „Zadaj mi pytanie” i poproś o:
-
Pytania nawiązujące do posta, który pojawi się w tym tygodniu.
-
Pytania o różne zagadnienia (np. szczeniak/nauka komend/dieta dla kota).
-
Pytania ogólne/lifestylowe → tzw. pytaj, o co chcesz. Warto jednak pamiętać o tym, że im większy ogół damy odbiorcy_czyni, tym trudniej będzie im wymyślić odpowiednie pytanie.
Możesz odpowiadać na nie:
Wtorek/Środa/Czwartek
To dni, w których możesz publikować treści edukacyjne i merytoryczne.
-
Rozwiń temat, który poruszył_ś w poście lub na swoim blogu.
-
Podziel się ciekawostką ze swojej pracy.
-
Poleć kogoś innego — udostępnij inne, warte polecenia konta o tej samej/podobnej tematyce.
-
Zapytaj o opinie swoich odbiorców_czynie.
Piątek
To dobry dzień, żeby publikować luźniejsze treści. Co dodawać na instastory przed weekendem?
-
Dzień z memami/śmiesznymi obrazkami/komiksami. Możesz je udostępniać z innych profili, np. szukając po hasztagach: #dogmemes #dogmeme #dogmemesdaily #catmeme #catmemes #animalmemes
-
Dzień z quizami (stories → naklejki → quiz). Na jaki temat robić quizy?
-
Jak dużo wiesz na temat rasy… [rasa psa/kota]
-
Codzienna pielęgnacja psa/kota — sprawdź swoją wiedzę.
-
Wybór psa — wiesz, na co musisz zwrócić uwagę?
-
Zdrowia dieta dla psa/kota — sprawdź swoją wiedzę.
Pamiętaj, że regularność jest ważna, ale nie oznacza ona codziennych publikacji. Dopasuj swoje działania do czasu i chęci, jakie masz w aktualnym momencie.
Chcesz poznać więcej wskazówek na temat biznesu i marketingu w tej branży? Zaobserwuj nas na Instagramie oraz Facebooku.