Newsletter to świetne narzędzie do budowania bazy odbiorców oraz kontaktu ze swoimi potencjalnymi i obecnymi klientami. W jaki sposób z niego korzystać, aby maksymalnie wesprzeć promocję swojego biznesu? Poznaj nasze sposoby!
Zapis na newsletter – pierwszy krok do sukcesu
Często popełnianym błędem przy newsletterze jest umieszczanie formularzu do zapisu na swojej stronie WWW i dodawanie jedynie informacji:
Zapisz się, aby otrzymywać ciekawe informacje!
Nawet jeśli nasze newslettery są pełne w merytoryczną wiedzę, kody zniżkowe i inne, interesujące treści, przy takiej informacji prawdopodobnie mało osób postanowi się zapisać.
Na co dzień jesteśmy zalewani e-mailami i newsletterami. Mało kto chce ich dostawać jeszcze więcej. Co w takim razie możemy zrobić, aby nasza grupa ciągle się poszerzała?
Stwórz lead magnet
Lead magnet to zachęta do tego, aby odbiorca_czyni zapisali się na naszą listę e-mailową. Ludzie chętniej podzielą się swoimi danymi, jeśli w zamian dostaną konkretną wartość. Co to może być?
- E-book edukacyjny na temat związany z naszym biznesem (np. pielęgnacja psa i kota krok po kroku w domu).
- Odcinek podcastu niedostępny dla szerszej publiczności.
- Kurs e-mail (np. wysyłka jednego e-maila codziennie przez tydzień, która nauczy odbiorcę_czynie czegoś związanego z naszym biznesem).
- Dostęp do odbytego już webinaru.
- Kod zniżkowy na zakupy w naszym sklepie lub usługę.
Na początek możesz stworzyć jeden lead magnet, ale dobrze jest poszerzyć ofertę darmowych treści o kolejny jeden lub dwa tematy. Dzięki temu każdy będzie mógł znaleźć coś dla siebie. Może to być:
- Kod zniżkowy 5% na usługę.
- Webinar na temat tego, jak przygotować psa do wizyty u groomera_ki.
- E-book: Pielęgnacja kota krok po kroku.
Skierowanie darmowych produktów do osób, które mają psa lub kota, zapewnienie edukacji z różnych zakresów i kod zniżkowy dla tych, którzy zdecydują się skorzystać z naszych usług, pozwoli na dotarcie do większej liczby osób.
O czym pisać? Wartość
Aby nasze newslettery były chętnie czytane, należy pamiętać o tym, że nie jest to jedynie narzędzie sprzedażowe. Oczywiście, przy konkretnych kampaniach czy wprowadzaniu nowego produktu/usługi możemy o tym informować za pomocą tego środka komunikacji, ale nie powinny to być jedyne e-maile, jakie dostają od nas odbiorcy_czynie.
Zastanów się, jakie serie możesz stworzyć. Nasze inspiracje to:
- Dzielenie się wiedzą i ciekawostkami.
- Listy różnego rodzaju książek/podcastów/filmów, które są wartościowe w danym temacie.
- Omówienie konkretnego problemu.
- Pokazanie zaplecza swojej pracy.
Newsletter jest bardziej intymną formą komunikacji niż media społecznościowe. Każdy, kto jest do niego zapisany, powinien odczuć, że jest traktowany wyjątkowo. Spersonalizowane e-maile, bezpośredni kontakt (możliwość odpowiadania na e-maile) oraz pisanie rzeczy, których nie publikujemy w innych miejscach (lub informujemy o nich wcześniej w newsletterze).
Grupy i listy odbiorców – jak je wykorzystać
Tworząc newslettera możemy grupować naszych odbiorców_czynie. Co to znaczy?
Tworzymy różne formularze zapisu (np. jeden do pobrania e-booka, drugi do wstępu na webinar, trzeci, który umieszczamy w reklamie płatnej na Facebooku). Każdy z tych formularzy będzie miał przypisaną swoją grupę w naszym narzędziu do wysyłki.
Tworząc e-maila, możemy wysłać go do całej listy kontaktów lub tylko do określonej grupy. Przykładowo:
- Ktoś zapisuje się na newsletter przez pobranie e-booka o psach.
- Wiemy o nim, że prawdopodobnie sam ma psa lub go planuje.
- Jeśli mamy specjalną ofertę skierowaną właśnie do opiekunów_ek psów, możemy wysłać ją tylko do tej listy.
- Dzięki temu, jeśli inny lead magnet (np. webinar) był skierowany do osób, które mają koty, wykluczamy ich z tej komunikacji.
- Nasze wiadomości są spersonalizowane i dzięki temu bardziej skuteczne.
Chcesz poznać więcej wskazówek na temat biznesu i marketingu w tej branży? Buduj z nami społeczność na Instagramie oraz Facebooku.